TURİZM

DOĞAL ZENGİNLİKLER VE TARİHİ DEĞERLERSUUÇTU ŞELALESİSUUÇTU ŞELALESİ :
İlçeye 17 km. uzaklıktaki Muradiyesarnıç köyü yakınındaki Suuçtu, Karadere üzerinde 36 m. Yükseklikte bir şelaledir. Soğuk ve içilebilir özellikte suyu olan bu mesire yerinde, günübirlik piknik için gerekli olan tüm donanımlar hazırlanmıştır.

Ailenizi, eşinizi, dostunuzu alarak kayın ormanı ortasında yaklaşık 40 metre yükseklikten bir dantel örerek dökülen suyun havalarda uçuştuğunu hayranlıkla izleyeceksiniz.

Alabalığın ne kadar lezzetli olduğunu buz gibi suyun ne kadar tatlı olduğunu hissedecek ve bir hafta sonunu tarif edemeyeceğimiz huzur dolu ortamda geçirme fırsatı bulacaksınız.

 Çataltepe mevkiinde, İlçe merkezine 17 Km. uzaklıkta, Muradiyesarnıç Köyü yakınlarında, Karadere üzerinde yer alan Suuçtu Şelalesi; bir fay hattının çökmesi ile oluşmuştur. 38 metreden dökülen su, yazın suyunun azalmasına rağmen kış aylarında doldurduğu göleti ile güzel bir manzara sergiliyor. Gezi alanı ve piknik yeri olarak tercih edilen Suuçtu, etrafını saran kayın ağaçları arasında, serin havası ile tam bir temiz hava deposu.
Ayrıca aracınız müsaitse tepede alabalık lokantasına gidebilir, temiz havada artmış olan iştahınızı biraz olsun dindirebilirsiniz.
Hafta sonlarında vazgeçemeyeceğiniz bir mesire, Suuçtu;

Özellikle İstanbul ve Balıkesirliler' in hafta sonlarını geçirebilecekleri Bursa' da, "Suuçtu" mesire yeri ve Tümbüldek Kaplıcaları, ziyaret etmeniz için bir çok özelliğe sahip. Suuçtu' da doğa ile baş başa yaşayacağınız saatlerin yanı sıra, Tümbüldek Kaplıcaları'nda da bir çok hastalığınıza şifa bulacaksınız. 
İlçeye 13 kilometrelik bir yolla bağlanan "Suuçtu" orman içi dinlenme yeri ise, orman ve şelalesiyle gelenleri adeta büyüleyen bir mesire yeri... Kışın eni 30 metreye, genişliği selde 50 metreye kadar yükselen şelale, Mustafakemalpaşa’nın içme suyunu da karşılıyor. Civarındaki ahşap piknik masaları ve ocaklarıyla piknikçilerin akınına uğrayan Suuçtu, kayın, meşe, çam, alfat ağaçlarıyla da tam bir oksijen deposu niteliğinde. Yaz aylarında hem ağaçların gölgesi hem de şelalenin serinliği ile klimatik bir ortam sağlaması  da cabası...
Kuş ve şelalenin çağlama sesi gibi doğayla baş başa olacağınız bu mesire yerinde. Piknik alanındaki ocaklarda ızgara yapabilirsiniz. İlginç renk ve yapıdaki kayaların 50 metre yüksekliğinden dökülen şelalelerin meydana getirdiği göletse çocukları serinlemek için yüzdükleri bir numaralı hedef. Rengiyle sizi hayli şaşırtacak olan bu su, içilebilecek nitelikte. Şişelenip satılması, su azalmasın diye orman bölge müdürlüğünce yasaklanmış.
_____________________________________________________________________

TÜMBÜLDEK KAPLICALARIİlçemizin 15 Km. güneyinde, Akarca Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Miladi yıllardan bu yana kaplıcaların bu yörede varlığını sürdürdüğü sanılmaktadır. Akarca' dan 2 Km. uzaklıkta bulunan Bahariye Köyü' nde bulunan tarihi hamam kalıntıları bu kanıyı kuvvetlendirmektedir. Harabelerden sökülen sütunlar 1895 'te Tümbüldek Hamamı onarılırken kullanılmıştır.

1895 te Eczacı Şerif Bey tarafından yaptırılmış olan hamam mirasçıları tarafından Özel İdareye satmış,1935 tarhinde Belediye hamamı satın almıştır.

Kadınlar ve erkekler ksmı bulunan Türk yapısı iki kubbeli hamamı zamanın Belediye Başkanı Mahmut Çolakoğlu (1973-1980 yılları arasında görev yapmıştır) tarafından onarılmış ve civarına dinlenme evleri yaptırılmıştır.

Yapılan analizlere göre;
Soğuk kaynak 21oC, sıcak kaynak suyu 50oC dir. Her ikiside kimyasal yönden aynı özellikleri taşır. Sodyum-kalsiyum bikarbonatlı yapıdaki bu suların mineral miktarı litrede 2,8 ve 2,7 gramdır. Soğuk suda 700 mg/lt, sıcak suda 400 mg/lt CO2 bulunur. Sularda amonyum olmasına karşın, nitrit bulunmaması insan ve hayvan kaynaklı kirliliğin olmadığını göstermektedir.

Kükürtlü olan su, yeraltında 52 derecede kaynıyor. Banyolara soğutularak verilen suyun yeni damarı, iki sene süren etüt çalışmaları sonucu 1994 yılı Haziran ayında son bulmuş. Kalp, romatizma, deri hastalıkları, böbrek taşı, kum düşürmeye birebir olan şifalı su, aynı zamanda içilince de mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Su ham, şekersiz gazoz lezzetinde.
Civarında dinlenme tesisleri bulunan kaplıca bölgesinde 35 ev bulunuyor. Belediyeden mart, nisan aylarında 15 günlük devreler halinde kiralanan evler için Hesap İşleri Müdürlüğü (0224 613 37 13) numaralı telefonu aramanız yeterli. Yatakları gelenler getiriyor. 1895'te eczacı Şerif Bey tarafından yapılan iki kubbeli hamamı, 1935'ten beri, belediye işletiyor. Banyo için havlu ve peştamal verildiğini de hemen belirtelim. Şifa bulmak için en az 5-6 banyo almak gerekiyor. 4 havuz erkeklere 2 havuz da hanımlara ayrılmış durumda. Bölgede halk için gazino, çay bahçesi, kantin, çocuk parkı, basketbol sahası, otopark gibi üniteler, piknik alanları var. Tümbüldek Kaplıcası'na giderken yol üstünde bulunan "ekşi su" maden suyu lezzetinde kükürtlü ve sodalı olup, limon tuzu konunca köpürüyor. Hazmı kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı gelen ziyaretçilerin şişelerle götürülmesine neden oluyor.

Romatizma başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği inanılan Tümbüldek Kaplıcaları; yemyeşil, bozulmamış doğasıyla uzun yıllardır çevre halk tarafından ilgi görmüş, kaplıcalarının yanında bir mesire yeri olarak ta kullanılmıştır. Son yıllarda civar illerde ve İstanbul 'da da adının duyulmuş olması Kaplıcaların ziyaretci sayısını arttırmıştır.
_____________________________________________________________________


AYVAİNİ MAĞARASI

İlçemizin yaklaşık 30 Km. kuzeybatısında Doğanalan Köyü yakınlarında başlayan mağara 5,5 Km. sonra Bursa, Ayvaköy civarında sonlanmaktadır. Her iki taraftanda girişi bulunan Mağara, girişlerinin sarp olması nedeniyle turizme kapalı olmakla beraber profesyonel dağcı ve mağaracılar tarafından tercih edilebilir.İçinden geçen Karadonlu deresi mağara boyunca 60' dan fazla irili ufaklı gölet oluşturmuştur. Her adımda mağarayı süsleyen sarkıtlar, dikitler ve travertenler birer doğa harikasıdır. 

 

E-Posta Oku

Kobi Bilgi Sitesi

 TOBB Bilgi Hizmletleri

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.45065.4725
Euro6.18616.2109
Powered By