GENEL BİLGİLER

Mustafakemalpaşa, Bursa

 Mustafakemalpaşa

Nüfusu: 54000 (2009)
İlçe Nüfusu: 102000 (2009)
Yüzölçümü:1731 km²

Mustafakemalpaşa, Bursa iline bağlı bir ilçedir

Mustafakemalpaşa öncelikle adını ilçenin isminden alan halk arasında peynir tatlısı olarak da bilinen Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısı ile tanınır.

Ulaşım

  • Mustafakemalpaşa...Bursa...85 km (toplu taşıma araçlarıyla 1 saat)
  • Mustafakemalpaşa...Balıkesir......80 km (toplu taşıma araçlarıyla 1 saat)
  • Mustafakemalpaşa...İzmir...(toplu taşıma araçlarıyla molalar dahil 3.5 saat)
  • Mustafakemalpaşa...İstanbul...(toplu taşıma araçlarıyla molalar dahil 4.5 saat)
  • Mustafakemalpaşa...Ankara...(toplu taşıma araçlarıyla molalar dahil 7.5 saat)

İklimi

Bölgenin iklimi Akdeniz-Karadeniz ikliminin geçiş özelliğini gösterir. Yazları sıcak ve kuraktır. Kışları da son yıllarda yağmur yağışı artmıştır

Tarım

İlçe Bursa'nın en gelişmiş tarım ilçesidir. Neredeyse her türlü tarım bitkisi yetişir. Özellikle de tahıl ürünleri çok fazla yetiştirilir. Ayrıca organik tarım açısından da gayet gelişmiştir. Sanayi tipi domates üretiminde yüzbinlerce ton ile liderdir.

Sanayi

M.K.Paşa ilçesini sanayisi çok gelişmemiştir. Ancak belli sanai kuruluşları (fabrikaları)vardır. Bazı fabrikaları da yurdun her köşesine mal satmaktadır. (TAT - SEK gibi büyük firmalar.)

Turizm

İlçe sınırları içesinde bulunan Tümbüldek kaplıcaları ve eşsiz kayın ormanları arasındaki Suuçtu şelalesi, antik dönem izleriyle dolu Miletepolis kenti ve Dorak harabeleri,Türkiye'deki sayılı yeraltı mağaralarından olan Ayvaini mağarası görülmeye değerdir.

Madencilik

M.K.Paşa ilçesinin Bük, Gündoğdu, Alpagut, Çamlıca köylerinde geniş linyit yatakları vardır.Ayrıca Kestelek köyünde büyük miktarlarda bor madeni çıkarılmaktadır. Buradan çıkarılan bor dünya bor ekonomisinin %60'ını karşılamaktadır.

Hayvan Yetiştiriciliği

İlçede özellikle merinos koyunculuğu ve sığır yetiştiriciliği yapılır.Yani hem büyük baş hem de küçük baş hayvan yetiştirilir.Ayrıca Kirmasti deresi nedeniylede balıkçılık da çokca yapılmaktadır.

Nüfus

İlçenin merkez nüfusu 2009 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre 54.000'dir. Köy, belde ve belediyeleriyle bereber toplam nüfus 102.000 civarındadır.

Türkiye'nin en uzun isimli ilçesi olduğu gibi, yüz ondan fazla köyü ile Türkiye'nin en fazla sayıda köyüne sahip ilçelerindendir.

Yüz Ölçümü

Bursa ilinin en büyük yüzölçümüne sahip ilçesidir.

 

E-Posta Oku

Kobi Bilgi Sitesi

 TOBB Bilgi Hizmletleri

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.25645.2775
Euro5.92935.9531
Powered By